Zwiększy się zakres kompetencji z zakresu działań związanych z realizacją ustawy o funduszu alimentacyjnym, które gmina będzie mogła zlecić ośrodkom pomocy społecznej. Wynika to z przygotowanej przez resort nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem gminy mogą zlecić ośrodkom pomocy społecznej obowiązki związane z prowadzeniem postępowania w stosunku do osób uprawnionych, wypłatą świadczeń, przeprowadzaniem wywiadu alimentacyjnego. W rzeczywistości gminy zwiększają zakres kompetencji przekazywanych ośrodkom pomocy społecznej, zlecając im choćby działania związane z aktywizacją zawodową dłużnika.

Praktyka ta pozwala na skupienie kompetencji w jednym organie, przez co podejmowane działania wobec dłużników i uprawnionych są skuteczniejsze. Przekazanie wszystkich kompetencji ośrodkom pomocy społecznej oznacza również zlikwidowanie problemu niepotrzebnego powielania tych samych dokumentów. Pomimo pozytywnej dla takiego działania oceny ze strony samorządów, wojewodowie kierując się literą prawa, kwestionują uchwały tego typu. Nowelizacja przepisów zalegalizuje przekazywanie przez gminę, ośrodkom pomocy społecznej nowych zadań z zakresu realizacji ustawy o funduszu alimentacyjnym.

Resortowe zmiany przewidują również, że pełnoletnia osoba, która urodziła dziecko nie zostanie pozbawiona świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W takim przypadku spełnione powinny być natomiast pozostałe przesłanki uzyskania wsparcia: wiek (do 25 lat), stan wolny i kontynuacja nauki. O potrzebie wprowadzenia powyższej zmiany postulował Rzecznik Praw Dziecka będący zdania, że nie można pozbawiać wsparcia osób tylko z tego powodu, że urodziły dzieci.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 26-28 marca 2010 r.