Zgodnie z informacją przygotowaną przez Inspektorat Uzbrojenia MON dla posłów, że w ramach modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii nowy sprzęt wojskowy ma zwiększyć możliwości bojowe wsparcia ogniem pośrednim na szczeblu taktycznym i operacyjnym. 

Elementami programu są m.in. dostarczenie dywizjonowego modułu ogniowego "Regina" o średnicy 155 mm, kompanijnego modułu ogniowego 120 mm moździerzy samobieżnych "Rak", modułu dywizjonowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych "Homar", dostawa radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego "Liwiec" i amunicji do nich. W ramach programu ma zostać dostarczona amunicja do 120 mm moździerzy samobieżnych, "Rak", zmodernizowane 120 mm naboje moździerzowe i dostawa 155 mm naboi z pociskiem odłamkowo burzącym. 

"Reginę" (której częścią jest armatohaubica "Krab"), Huta Stalowa Wola ma dostarczyć do 30 sierpnia 2017 r. w ramach aktualnej umowy na realizację pracy wdrożeniowej. Według informacji Inspektoratu obecnie realizowany jest harmonogram produkcji "Kraba" z wykorzystaniem podwozia na licencji południowokoreańskiej HANWHA TECHWIN.

Pod koniec października rozpoczęto negocjacje w ramach nowego postępowania na pozyskanie kolejnych czterech modułów ogniowych, a podpisanie umowy jest przewidziane jeszcze przed końcem bieżącego roku. 

Przy moździerzu samobieżnym "Rak" realizowana jest zawarta w kwietniu umowa na dostawę wybranych elementów ośmiu modułów ogniowych z terminem realizacji do końca października 2019 r. Chodzi o 64 sztuki moździerzy kołowych 120 mm i 32 wozów dowodzenia. 

Mimo że z końcem września 2014 r. upłynął termin realizacji Artyleryjskiego Wozu Amunicyjnego przez Hutę Stalowa Wola przygotowywane jest kolejne porozumienie o kontynuacji pracy do połowy 2017 r. 

"Homar" - wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe mają zostać pozyskane dla wojska poprzez zakup z dostosowaniem. Obecnie rozpatrywane są wyroby amerykańskiej firmy Lockheed Martin oraz izraelskiej firmy Israel Military Industries. W miejsce Huty Stalowa Wola liderem konsorcjum ma zostać Polska Grupa Zbrojeniowa, a celem jest zakup trzech dywizjonów po 18 wyrzutni i dwu wyrzutni szkolnych. 

Po analizie ofert wyłoniony zostanie dostawca. Potencjalny krajowy wykonawca ma pozyskać z zagranicy część rakietową wyrzutni - kontenery z rakietami z układem sterowania i systemem kierowania. Produkcję rakiet o zasięgu do 70 km planuje się uruchomić w zakładach MESKO. Trwa proces negocjacji warunków umowy.

W przypadku samobieżnych haubic na podwoziu kołowym "Kryl" Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wstrzymało czasowo finansowanie projektu, ze względu na opóźnienia w przygotowaniu zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem. Prace nad samym modułem ogniowym armato-haubic samobieżnych o średnicy 155 mm miał się zakończyć z końcem 2015 r., a możliwy termin to pierwszy kwartał 2017 r. System dowodzenia i kierowania ogniem miał powstać do końca 2017 r., a możliwy termin to rok później - koniec 2018 r. 

Do końca 2015 r. powinien być dostarczony pierwszy egzemplarz radiolokacyjnych zestawów "Liwiec", ale RADWAR wykazał ok. 18 miesięczne opóźnienie i deklaruje dostawy od 2017 r. 

Ok. 2,5 roku opóźnienia ma też zamówienie na 120 mm amunicję do moździerzy samobieżnych "Rak" zlecone Zakładom Mechanicznym Dezamet z Nowej Dęby. Miały one opracować nowe wzory naboi moździerzowych, odłamkowo—burzących, dymnych i oświetlających o tej średnicy do końca listopada 2016 r. 

ZM Dezamet ma w latach 2016-18 zmodernizować naboje moździerzowe odłamkowo-burzące 120 mm do "Raków" i dostarczyć, w tym czasie naboje z pociskiem odłamkowo-burzącym z gazogeneratorem oraz z pociskiem odłamkowo- burzącym średnicy 155 mm. (PAP) 

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł