Art. 13 p.z.p. pozwala zamawiającym po uchwaleniu planu finansowego publikować wstępne ogłoszenia informacyjne. Dzięki nim wykonawcy mogą z wyprzedzeniem poznać plany zamawiających. NIK uważa, że powinno to być obligatoryjne. Jak czytamy w "DGP", eksperci przestrzegają, że pomysł sprawdzi tylko jeśli wstępne ogłoszenia będą zawierać kompletne informacje co zamawiający chce zamówić.

Dane kontaktowe do zamawiającego są niezbędne w ogłoszeniu o zamówieniu >>>

– Niestety, z tym jest różnie. Oczywiście, część zamawiających przygotowuje dobre ogłoszenia, z których rzeczywiście wykonawcy mogą powziąć informacje na temat ich planów zamówieniowych. Są jednak i tacy, których ogłoszenia są na tyle lakoniczne, że nie sposób z nich nic wyczytać – mówi Artur Wawryło z Centrum Obsługi Zamówień Publicznych.

– W tym drugim przypadku publikacja wstępnych ogłoszeń może wręcz prowadzić do patologii. Przedsiębiorcy niczego się nie dowiadują, ale potem termin na składanie ofert jest prawie dwa razy krótszy i zostaje bardzo mało czasu chociażby na zadawanie pytań dotyczących specyfikacji – dodaje.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna