Uproszczenie procedur i walka z nadmierną biurokracją panującą w postępowaniu administracyjnym to jedne z głównych założeń planowej nowelizacji kodeksu podstępowania administracyjnego.
 
Komisja sejmowa ,,Przyjazne Państwo" przygotowała szereg zmian, kodeksowych przepisów dotyczących zaświadczeń. W celu przyspieszenia i tym samym usprawnienia postępowania administracyjnego postanowiono wprowadzić oświadczenia zamiast zaświadczeń, potwierdzających określone fakty. W treści projektu enumeratywnie wymieniono przypadki, w których taka zamiana mogłaby mieć miejsce.
 
Oświadczenie, aby było prawnie skuteczne, powinno być sporządzone w formie pisemnej z własnoręcznym podpisem. Osoby, które w akcie takim podałyby nieprawdziwe informacje, musiały by się liczyć z konsekwencjami jak za składanie fałszywych zeznań. Prawo składania oświadczenia przysługiwałoby wszystkim, za wyjątkiem tych osób, które były skazane za przestępstwo związane z podaniem fałszywych zeznań. Wydaje się, że tak skonstruowane przepisy powinny stanowić gwarancje autentyczności składanych oświadczeń.
 
Projektodawcy zaproponowali również, aby okazanie oryginału zaświadczenia lub jego kopii było równorzędne z jego udostępnieniem. Specjalnie powołana w lokalu administracji publicznej tzw. osoba czynna odpowiedzialna byłaby za poświadczenia własnoręczności podpisu, zgodności odpisu czy też daty okazania dokumentu.
 
Komisyjny projekt po pierwszym czytaniu, przekazany został przez Sejm do rozpatrzenia przez Komisję Nadzwyczajną do spraw zmian w kodyfikacjach.
 
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Wspólnota, nr 10/694 z dnia 6 marca 2010 r.