Poważny problem mają osoby, które zechcą zalegalizować gotowy budynek. W związku z niejednolitą linią orzecznictwa sądów administracyjnych rozstrzygnięcia w tych sprawach bywają odmienne.

Jednym z wymogów zalegalizowania obiektu budowlanego jest dostarczenie inspektorowi nadzoru budowlanego decyzji o warunkach zabudowy. Obowiązek ten występuje w przypadku inwestycji położonych na terenie, dla którego nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Szczególne trudności dla inwestorów występują na etapie postępowania na szczeblu gminnym. Jednostki samorządu terytorialnego niechętnie wydają warunki zabudowy dla już powstałych obiektów, powołując się często na sprzeczną linię orzecznictwa sądów administracyjnych.

Z jednej strony sądy podkreślają, że ustawodawca nie wprowadził zakazu wydawania takich decyzji w wypadku zrealizowanych obiektów. Ponadto, decyzja o warunkach zabudowy nie ma charakteru konstytutywnego, stanowi bowiem jedynie informację urzędniczą o tym jaki obiekt i pod jakimi warunkami inwestor może zrealizować na danym terenie. Zwolennikiem tego stanowiska jest choćby Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. II SA/Wr 595/09).

Z powyższymi poglądami nie zgadza się natomiast choćby Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, w opinii którego decyzja ustalająca warunki zabudowy musi wyprzedzać realizację inwestycji wskazanej we wniosku inwestora. Sąd ten podkreślił, że zagadnienie zagospodarowania przestrzennego należy do tych kwestii, które powinny być uregulowane w pierwszej kolejności przy realizacji inwestycji.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 19 kwietnia 2010 r.