Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku prowadził postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługę sprzątania. W SIWZ zapisano, że w przypadku uznania przez zamawiającego zasadności wprowadzenia zmian do umowy, strony zobowiązują się pokryć podwyżkę wynagrodzenia w równym stopniu (po 50 proc. udokumentowanej zmiany wysokości wynagrodzenia).

Negocjowanie z zamawiającym zmiany wynagrodzenia jest ograniczone w czasie >>

Wykonawca, który złożył odwołanie do KIO, wskazał, że zamawiający nie tylko uzależnia podwyżkę od negocjacji, ale jeszcze zamierza pokryć jedynie połowę kosztów.

– Izba się nie zgodziła, aby w przypadku zmiany wysokości wynagrodzenia koszty te po 50 proc. pokrywał zamawiający z wykonawcą, i nakazała wykreślić to postanowienie ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia – relacjonuje Justyna Tomkowska, rzecznik prasowy KIO.

– Nakazano także dodanie postanowień, w których ma zostać określony mechanizm zmiany wynagrodzenia dla wykonawcy w przypadku zmiany obciążeń publicznoprawnych. W tym przypadku Izba kierowała się celem, który przyświecał wprowadzeniu nowych przepisów o klauzulach waloryzacyjnych, oraz uznała, że zwiększone koszty powinien ponosić zamawiający, na rzecz którego wykonywane są usługi – dodaje.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna