Olsztyński ratusz przygotowuje obecnie zasady trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Jak powiedziała PAP dyrektor biura komunikacji i dialogu obywatelskiego Aneta Szpaderska, w tym roku do rozdysponowania będzie ponad 3 mln zł, z czego milion będzie przeznaczony na tzw. projekty ogólnomiejskie, a pozostałe pieniądze na projekty osiedlowe.

Projekty zgłaszać będzie można do końca czerwca, a głosowanie będzie się odbywało na początku września. Wyniki głosowania mają być znane pod koniec września.

Radni Olsztyna podczas środowej sesji dyskutowali o zasadach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Komisja, która te zasady przygotowywała zdecydowała m.in., że w tym roku głosować będzie można tylko na jeden projekt (w poprzedniej edycji można było wskazać pięć projektów), a karty do głosowania mają być ponumerowane. "W poprzednich edycjach każdy sam mógł wydrukować kartę do głosowania, co powodowało zalew głosów np. ze spółdzielni mieszkaniowych" - wyjaśniła PAP Szpaderska.

Jednym z postulatów komisji przygotowującej zasady budżetu obywatelskiego było obniżenie wieku zgłaszających projekty i głosujących z 15 lat, jak było w ubiegłym roku, do 13 lat. Wywołało to oburzenie radnych PiS, w ocenie których jest to "oddawanie miejskich pieniędzy ludziom niedojrzałym".

"Budżetu domowego nie organizują nastoletnie dzieci i w mieście też nie powinny tego robić" - mówił radny Jarosław Babalski, który powiedział, że "cały ten budżet obywatelski służy "grupom interesów" i jest "żerowiskiem różnych środowisk". Jego klubowy kolega Leszek Araszkiewicz doprecyzował, że w ramach budżetu obywatelskiego uaktywnia się m.in. loby producentów siłowni na wolnym powietrzu. "Wiadomo, że te siłownie się psują i trzeba płacić za ich naprawę" - argumentował Araszkiewicz.

Po burzliwej dyskusji radni Olsztyna uznali, że nie będą obniżać wieku nastolatków, którzy będą mogli uczestniczyć w decydowaniu o budżecie obywatelskim.

Komisja ustalająca zasady tegorocznego budżetu obywatelskiego zmieniła także reguły naboru do zespołu koordynującego ten projekt - poza przedstawicielami prezydenta miasta wszyscy inni jego członkowie będą wyłaniani w drodze głosowania.

W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego wzięło udział 23 tys. ludzi, którzy głosowali w sumie na 33 różne projekty. Jako projekt ogólnomiejski zwyciężyła propozycja zbudowania boiska przy szkole z klasami sportowymi w dzielnicy Zatorze.

Szpaderska zapowiedziała, że kolejną edycję budżetu obywatelskiego, tj. na rok 2016 miasto będzie chciało uruchomić jeszcze w tym roku, by szybciej były znane projekty, jakie wybrano do realizacji. Zwycięskie projekty osiedlowe budżetu obywatelskiego z poprzedniego roku w większości dotyczyły remontu chodników i są właśnie realizowane.(PAP)