Bezpłatny e-book Ochrona ludności i obrona cywilna w JST - wyzwania i obowiązki urzędników
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Inwestycje budowlane objęte zamówieniami in-house

Zmiany w ustawie o koncesji na roboty budowlane lub usługi umożliwią udzielanie zamówień koncesyjnych, z zakresu obszaru użyteczności publicznej w trybie in-house - podaje Rzeczpospolita.

Po przyjęciu przez Sejm poprawek Senatu odnośnie zmiany ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi ustawa czeka na podpis prezydenta. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Nowelizacja umożliwia udzielenie w trybie in-house zamówień koncesyjnych, które wynikają z zakresu użyteczności publicznej. Podobnie jak w zamówieniach publicznych, samorządy będą mogły zlecać zadania spółkom celowym. Daje to znaczne możliwości spółkom komunalnym.

Zdaniem ekspertów wyrażonym na łamach "Rz" samorządy nie będą często korzystać z tej możliwości. Nie przewiduje się gwałtownych zmian inwestycyjnych, podobnie jak miało to miejsce w zamówieniach publicznych, pomimo nadania takich uprawnień. Będą one wykorzystywane przede wszystkim w obszarze dotyczącym transportu, usług wodno-kanalizacyjnych oraz dostępu do sieci szerokopasmowych.

Wprowadzenie takiego rozwiązania zagraża konkurencji i może doprowadzic do zamknięcia rynku. Jeśli jednak ustawodawca wprowadził takie rozwiązanie do zamówień publicznych to analogiczne zapisy powinny mieć zastosowanie do ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Źródło: www.rp.pl

Polecamy prawnicze książki samorządowe