Przepisy dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego mają ulec zaostrzeniu. Zgodnie z resortowymi zapowiedziami gmina będzie mogła skontrolować pobierającego świadczenie i sprawdzić czy rzeczywiście wykonuje on opiekę nad niepełnosprawną osobą oraz czy nie podejmuje dodatkowego zatrudnienia.

Dotychczas gmina mogła przeprowadzić wywiad jedynie przed przyznaniem świadczenia. Na jego podstawie weryfikowano czy dana osoba spełnia kryteria przyznania świadczenia pielęgnacyjnego (w kwocie 520 zł miesięcznie). Po zmianach proponowanych przez rząd samorządy będą mogły dokonać kontroli również w czasie pobierania świadczenia (przyznawanego na czas nieokreślony). W opinii ekspertów jest to dobre rozwiązanie, które powinno wykluczyć nadużycia. Jednostka samorządu terytorialnego zbada czy osoba uprawniona do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego rzeczywiście sprawuje osobistą opiekę na niepełnosprawnym. Wywiad pomoże również określić czy osoba taka nie podjęła dodatkowego zatrudnienia wbrew przepisom.

Zwiększy się również katalog przesłanek, które wykluczają możliwość otrzymywania świadczenia. Osoby będące niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz osoby utrzymujące rentę rodziną z tytułu śmierci małżonka nie będą uprawnione do wystąpienia o świadczenie pielęgnacyjne. Co więcej, świadczenie pielęgnacyjne będzie mogło być przyznane tylko jednej osobie w danej rodzinie. Zatem gdy jednej osobie zostanie przyznane świadczenie, to automatycznie uniemożliwi to przyznanie tej formy pomocy innemu członkowi tej rodziny.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 18 marca 2010 r.