Samorządy, które chcą się zadłużyć na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetowego nie muszą już zwracać się o opinię do regionalnej izby obrachunkowej.

Na mocy postanowień ustawy o finansach publicznych z 30 czerwca 2005, każda pożyczka, kredyt lub emisja obligacji wymagała opinii regionalnej izby obrachunkowej. Zgodnie z art. 83 ust. 2 nieobowiązującej już ustawy o finansach publicznych, organ wykonawczy gminy zobowiązany był do uzyskać opinię regionalnej izby obrachunkowej w przypadku ubiegania się przez jednostkę samorządu terytorialnego o udzielenie kredytu, pożyczki, a także zamiaru emisji papierów wartościowych. Opinia RIO dotyczyła możliwości spłaty kredytu lub pożyczki czy wykupu papierów wartościowych.

W obowiązującej od początku 2010 r. nowej ustawie o finansach publicznych wymóg uzyskania opinii RIO został zniesiony. Samorządy, które zdecydują się na pokrycie występującego w ciągu roku deficytu poprzez emisję papierów wartościowych lub zaciągniecie kredytów i pożyczek dokonają tego bez opinii regionalnej izby obrachunkowej.

W 2014 r. zmianie ulegną również limity zadłużenia. Obowiązujące dotychczas limity 15 proc. - spłaty długu i 60 proc. - maksymalnego zadłużenia, zastąpione zostaną limitami określonymi indywidualnie dla każdej jednostki samorządu.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 12 kwietnia 2010 r.