Szkolenia online Czy i co zmieni nowelizacja ustawy o pomocy społecznej? 06.07.2026 r., godz. 8:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Decyzja może określać opłatę za śmieci tylko za miesiące zaległe

Decyzja określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna dotyczyć tylko miesięcy zaległych a nie okresu następującego po jej wydaniu uznał WSA w Szczecinie.


Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



W związku z wątpliwościami, co do danych zawartych w złożonej przez mieszkańca deklaracji, burmistrz wszczął postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Po przeprowadzonej kontroli organ określił wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie tylko za miesiące zaległe ale również na okres następujący po wydaniu decyzji.


Mieszkaniec gminy odwołując się od decyzji wyjaśnił, iż zrezygnował z wywożenia przez gminę odpadów z jego nieruchomości, bowiem sam segreguje i wywozi odpady gromadzone w swoim gospodarstwie na legalnie działające wysypiska.


WSA zwrócił uwagę, iż decyzja określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna wskazywać wprost okres, którego dotyczy i nie powinna działać do przodu.


Organ zatem, wydając decyzję powinien ograniczyć się jedynie do tych miesięcy, za które już powstało zobowiązanie do uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – uznał WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Szczecinie z 17 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 1496/13, nieprawomocny

Polecamy prawnicze książki samorządowe