W przypadku gdy firma nie złoży w terminie do 15 stycznia deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, wówczas burmistrz określi wysokość podatku do zapłaty w formie decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z 17 lutego 2010 r. (sygn. akt. I SA/Op 546/09) orzekł, że w przypadku, gdy podatnik nie wypełni ciążącego na nim obowiązku, to organ podatkowy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania. Podstawą tego działania jest art. 23 § 3 Ordynacji podatkowej.

W badanym stanie faktycznym spółka, na potrzeby prowadzonej działalności, zajmuje nieruchomość, której jest właścicielem. Ze względu na niezłożenie deklaracji na podatek od nieruchomości, organ podatkowy wydał decyzję określającą podatek. Wspólnik spółki zwrócił się z pytaniem o legalność decyzji określającej podatek.

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych decyzja burmistrza jest wiążąca i podatnik ma obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości w określonej w niej kwocie. Kwestię tę reguluje art. 6 wspomnianej ustawy, który nakłada na osoby prawne obowiązek: składania, w terminie do 15 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia podmiotów opodatkowania, deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Bez wezwania firma zobowiązana jest do wpłaty obliczonego w deklaracji podatku od nieruchomości, na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do 15 każdego miesiąca.


Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.)



Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 5-7 marca 2010 r.