Minister podkreśla, że wydając 2 proc. PKB na obronność Polska trafiła do ścisłej czołówki państw NATO. - Dajemy przykład innym krajom Sojuszu, stając się siłą napędową całego Paktu. Nie jesteśmy tylko biorcą bezpieczeństwa - mówił szef MON.

Poinformował, że w środę powołał pełnomocnika ds. utworzenia Agencji Uzbrojenia, która zajmie się zakupami sprzętu dla wojska. Według informacji podanych w Dzienniku Urzędowym MON będzie nim Paweł Olejnik.

- Jestem przekonany, że te działania doprowadzą do tego, że zakupy dla polskiej armii będą przebiegały sprawniej i szybciej i że Wojsko Polskie będzie dysponowało jak najlepszym sprzętem - zaznaczył Błaszczak. Podkreślił jednak, że zaszłości w wydatkach na armię są olbrzymie i sięgają wielu lat. - Potrzebny jest wspólny wysiłek dowódców i kierownictwa MON. Wysiłek skoncentrowany będzie na przygotowaniu i wprowadzeniu planów rozwoju Wojska Polskiego oraz na gospodarnym i skutecznym wydawaniu funduszy na modernizację - dodał.

LEX Zamówienia Publiczne>>

Minister zapowiedział też wzmocnienie militarne wschodniej Polski, m.in. poprzez utworzenie tam nowej dywizji zawodowego wojska. - Moim celem jest utworzenie we wschodniej Polsce nowej dywizji zawodowego wojska - powiedział Mariusz Błaszczak.

Czytaj:  MON ma przyspieszyć tempo pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia>>