Nagranie webinaru Wyzwania samorządów w budowaniu lokalnej odporności wobec współczesnych zagrożeń
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

20. rocznica wyborów do odrodzonego samorządu terytorialnego

W dniu 27 maja 2010 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w związku z 20. rocznicą wyborw do odrodzonego samorządu terytorialnego.



Senat RP podkreślił, że poprzez odrodzenie samorządu Polacy otrzymali prawo współdecydowania o swoich lokalnych, a później i regionalnych wspólnotach.
Władze lokalne otrzymały wielką część odpowiedzialności za sprawy publiczne.

Senatorowie przypomnieli, że to Senat RP była inicjatorem istotnych dla samorządu ustaw i w dniu 19 stycznia 1990 r. przyjął regulacje przywracające samorząd gminny, dające podmiotowość społecznościom lokalnym i umożliwiające przeprowadzenie wyborów do rad gmin.

Senat RP zadeklarował, że nadal będzie patronował rozwojowi samorządności lokalnej, wspierał służące jej inicjatywy i aktywnie współpracował ze wszystkimi, którym bliskie są sprawy samorządowe.

Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Monitorze Polskim z dnia 7 czerwca 2010 r., Nr 42, poz. 600.


Przydatne materiały:
Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2010 r. w 20. rocznicę wyborów do odrodzonego samorządu terytorialnego (M.P. Nr 42, poz. 600).

Polecamy prawnicze książki samorządowe