Brak takiego oświadczenia w piśmie złożonym do sądu skutkować będzie jego zwrotem bez wezwania do usunięcia braku.

Powyższe wynika z nowego brzmienia art. 132 k.p.c. nadanego ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1311 ze zm.).

W dotychczasowym stanie prawnym zamiast oświadczenia zamieszczonego w piśmie składanym do sądu, do pisma tego należało dołączyć dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą.

Podobnie jak dotychczas powyższe zasady doręczeń bezpośrednich nie będą dotyczyły wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa, skargi o wznowienie postępowania, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi na orzeczenia referendarza sądowego, które należy złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej. Ponadto zasady doręczeń bezpośrednich nie będą dotyczyły pism wnoszonych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, podlegających doręczeniu adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu lub radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, którzy dokonali wyboru wnoszenia pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Zgodnie z przepisami przejściowymi nowe regulacje będą stosowane do postępowań wszczętych po wejściu w życie ustawy zmieniającej.