Kontrolerzy Poczty Polskiej 11 marca 2013 r. sprawdzili jeden z hoteli w Bydgoszczy. Okazało się, że w pokojach dostępnych dla gości znajdowało się 36 nie zarejestrowanych odbiorników telewizyjnych. Na dzierżawcę Mirosławę Ś. nałożono karę 20 tys. 142 zł i obowiązek rejestracji.
Od tej decyzji Mirosława S. odwołała się do ministra administracji i cyfryzacji, gdyż jej zdaniem tylko właściciel telewizorów powinien być obciążony opłatami abonamentowymi. A jak twierdziła skarżąca odbiorniki nie należały do niej.
Minister uznał decyzję za zgodną z prawem.
Czytaj też>> WSA: abonament tzreba płacić...
Mirosława Ś. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd jednak oddalił wniosek o uchylenie decyzji, gdyż - jak podkreśliła sędzia Danuta Szydłowska - właścicielką hotelu była właśnie skarżąca, która podawała się za dzierżawcę. Natomiast zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych z 2005 r. zwolnione z rejestracji są odbiorniki przeznaczone przez przedsiębiorcę wyłącznie do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy (art. 5 ust. 2 pkt 3).
Co więcej - w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego radia lub telewizji pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.
Uiszczenie opłaty nie zwalnia od obowiązku zapłacenia abonamentu za okres od dnia stwierdzenia używania radia czy telewizora.
Sygnatura akt VI SA/Wa 1841 /14, wyrok z 22 grudnia 2014 r.