Jerzy S. wystąpił z wnioskiem do Komisji Nadzoru Finansowego o udostępnienie informacji publicznej w postaci " wszystkich dokumentów znajdujących się w aktach sprawy byłej posłanki Anity Błochowiak.
Tylko osiem stron z akt sprawy
Posłanka ta w 2011 roku, gdy jeszcze zasiadała w Sejmie, starała się o stanowisko członka zarządu w Banku Spółdzielczym - Towarzystwo Oszczędnościowo-Pożyczkowe PA-CO-BANK Pabianice. Prezesem tego banku był jej ojciec. I tę funkcję otrzymała.
W marcu 2014 została prezesem PA-CO-Banku, a zgodę na te funkcję musiała wyrazić Komisja Nadzoru Finansowego. Jerzy S. chciał się dowiedzieć, co zadecydowało o tej nominacji przeglądając wszystkie akta.
Wreszcie 7 grudnia 2014 r. Jerzy S. złożył skargę na bezczynność w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. W trzy tygodnie później KNF doręczyła żądane informacje skarżącemu. Jednak Jerzy S. uznał, że dostarczono mu tylko niewielki wycinek akt sprawy - osiem stron, gdyż cała dokumentacja liczyła ok. 600 stron. Ponadto dostarczone informacje były już wcześniej ujawnione na stronach internetowych Komisji.
Oddalenie skargi
WSA w Warszawie 18 maja br. oddalił skargę, twierdząc, że przewlekłości nie było, a skarżący nie określił zakresu tematycznego żądanych dokumentów.
Sędzia sprawozdawca Janusz Waławski powołał się na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 grudnia 2013 r., według której żądanie udostępnienia przez prokuratora akt sprawy jako zbioru materiałów zakończonego postępowania przygotowawczego nie jest wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, o którym mowa w art. 10 ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (sygnatura I OPS 7/13). Akta administracyjne, bądź też akta postępowania przygotowawczego są zbiorem różnorodnych materiałów wytworzonych przez organ władzy publicznej lub przez inne podmioty. Zawierają informacje, które były, lub mogły być istotne przy rozpatrywaniu danej sprawy . Organ , który się tym zbiorem posługuje nie wytworzył go w całości, a jedynie uporządkował gromadzone materiały i nadał całości określony kształt. Sprawa rozpoznawana przed danym organem jest sprawą indywidualną dotyczącą określonego podmiotu , jego praw lub obowiązków lub penalizacji niezgodnego z prawem zachowania.
W piśmiennictwie wyrażano przekonanie, że udostępnieniu podlegają określonego rodzaju informacje, a nie akta czy znajdujące się w nich dokumenty.
Wniosek o udostępnienie informacji z akt musi więc spełniać choćby minimalne wymogi formalne pozwalające na określenie przedmiotu i zakresu żądania , co pozwala na jego prawidłowe odczytanie i załatwienie - podkreślił sąd.
Wyrok nie jest prawomocny.
Sygnatura akt II 1126/14, wyrok WSA z 18 maja 2015 r.