Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.  Zgodnie z ustawą, Trzech Króli będzie od 2011 r. uznawane za święto państwowe. Oznacza to, że tego dnia pracownicy będą mieli wolne. Nowelizacja wprowadza też inne zmiany w Kodeksie pracy. Nie będzie można odbierać - jak obecnie - wolnego za święta przypadające w sobotę.

Prezydent zdecydował się na złożenie podpisu pod ustawą z 24 września 2010 r. mimo apeli środowisk pracodawców i związków zawodowych, z których pierwsze uważają tę regulację za niekorzystą dla gospdarki, a drudzy za zmniejaszającą faktycznie liczbę dni wolnych dla pracowników.
Przezydencka decyzja zapadła także mimo wczęsniejszej zapowiedzi Bronisława Komorowskiego, że zapozna się z opiniami specjalistów co do zgodności tej regulacji z Konstytucją. - Jeśli okaże się, że może to być rozwiązanie niekonstytucyjne, to będę badał ustawę pod tym kątem i nie wykluczam skorzystania z Trybunału - mówił Prezydent w środę 17 listopada.
Przygotowana na zamówienie PKPP Lewiatan ekspertyza naukowców z Katedry Prawa Wyznaniowego UW jest druzgocąca dla tej regulacji. Zdaniem prof. dr. hab. Michała Pietrzaka i dr. Pawła Boreckiego zmniejszenie lub zwiększenie liczby świąt katolickich jako dni wolnych od pracy wymaga porozumienia ze Stolicą Apostolską. Porozumienie takie powinno mieć charakter pisemny, a bez jego uzyskania marszałek Sejmu nie powinien nawet nadawać biegu projektom legislacyjnym proponującym zmiany w tym zakresie. 
- Prezydent powinien odmówić podpisania ustawy ustanawiającej ten dzień wolnym od pracy - stwierdzają autorzy tej opinii. więcej >>>
Według ekspertów wejście ustawy w życie będzie oznaczało, że jest ona obarczona nie dającą się usunąć wadą proceduralną. Może to stanowić podstawę do wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego przez uprawnione podmioty, w tym przez organizacje pracodawców z wnioskiem o zbadanie jej zgodności ustawy z Konstytucją i z Konkordatem.

Niemal natychmiast po opublikowaniu informacji o podpisaniu przez Prezydenta ustawy, związek zawodowy Solidarność poinformował, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej związek apelował do Bronisława Komorowskiego, aby to on skierował ustawę do Trybunału. - Żałuję, że pan prezydent nie pochylił się nad naszym wystąpieniem do niego, ponieważ - naszym zdaniem - ustawa odbiera pracownikom ważne uprawnienia. My nie kapitulujemy, sami skierujemy sprawę do Trybunału Konstytucyjnego i mamy nadzieję, że Trybunał uważnie przyjrzy się sprawie - skomentował w piątek decyzję prezydenta szef "S" Piotr Duda. Przewodniczący zapowiedział, że związkowy wniosek do Trybunału zostanie skierowany "w trybie pilnym, tak szybko, jak tylko będzie to możliwe".
Także przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiedzieli w piątek, że organizacja zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która ustanawia dzień wolny w Święto Trzech Króli. Zdaniem Lewiatana nowe święto państwowe oznacza dla pracodawców dodatkowe koszty w wysokości 900 mln zł, a wpływy budżetowe z podatków CIT oraz VAT mogą być niższe łącznie o ok. 370 mln zł.

Czytaj także:
Prezydent zbada ustawę wprowadzającą wolne w święto Trzech Króli

Komentarz: Prezydent podpisał niekonstytucyjną ustawę