O tym, że rok 2012 jest poświęcony pamięci Wolnego, zdecydowali przed kilkoma miesiącami radni wojewódzcy na wniosek zarządu województwa. Szczegóły obchodów zostały przedstawione na wtorkowej konferencji prasowej
2011 rok był w regionie obchodzony jako Rok Powstań Śląskich. Okazją była okrągła, 90. rocznica trzeciego z nich. W tym roku przypada 135. rocznica urodzin Konstantego Wolnego oraz 90. rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego, który był organem ustawodawczym autonomicznego wówczas województwa. Wolny przez trzy kadencje był marszałkiem tego Sejmu.
Jak poinformował na wtorkowej konferencji przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak, uroczystości rozpoczną się 5 kwietnia - w dniu urodzin Wolnego - złożeniem kwiatów pod upamiętniającą go tablicą na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach. W kwietniu powstanie poświęcona marszałkowi strona internetowa i zostanie wydana broszura informacyjna.
6 czerwca w historycznej Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się konferencja naukowa. Na 22 czerwca zaplanowano uroczystą sesję, poświęconą pamięci Konstantego Wolnego, ale także obchodzonej w tym roku 90. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. „Uczestnictwo w tej uroczystej sesji potwierdził już pan prezydent Bronisław Komorowski” - zapewnił marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.
W czerwcu zostanie otwarta wystawa poświęcona Wolnemu, a w sierpniu zostaną wydane okolicznościowe monety. Na wrzesień zaplanowano lekcję pokazową dla młodzieży, także w Sali Sejmu Śląskiego, oraz umieszczenie pamiątkowej tablicy na budynku, w którym mieściła się kancelaria notarialna Wolnego – przy ul. Warszawskiej w Katowicach. W listopadzie odbędzie się konferencja popularnonaukowa dla młodzieży i finał konkursu wiedzy o życiu marszałka.
Konstanty Wolny zmarł w 1940 r. we Lwowie. Spoczął w grobowcu jezuitów na tamtejszym Cmentarzu Janowskim. Obecnie nie ma pewności, które ze złożonych tam szczątków należą do niego. Marszałek Matusiewicz powtórzył we wtorek, że przedstawiciele władz i IPN chcą sprowadzić prochy marszałka do Katowic. „Sprawa nie jest prosta, ale będziemy czynić starania, by zakończyła się pozytywnie” - powiedział.
Wolą rodziny oraz samorządu województwa śląskiego jest pochowanie marszałka na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, gdzie spoczywają m.in. dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty i pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.
Urodzony 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie Konstanty Wolny był pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił przez trzy kolejne kadencje - do 1935 r. Cieszył się wielkim autorytetem w zantagonizowanym wówczas Sejmie Śląskim, który był areną bardzo ostrych konfliktów między obozami Wojciecha Korfantego i wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.
We wrześniu 1939 r. uciekając przez Niemcami dotarł do Lwowa, gdzie zmarł 9 listopada 1940 r