Rozpoznając apelację od wyroku o naruszenie praw autorskich i zapłatę, Sąd Apelacyjny w Białymstoku przypomniał, że fotografia, poddana choć nieznacznej obróbce stanowi utwór i podlega ochronie prawa autorskiego. Ochrony tej nie przyznaje się jedynie fotografii czysto rejestracyjnej.
Definicja utworu
Na podstawie przepisów prawa autorskiego, utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Nawet więc zdjęcie o charakterze reporterskim - przedstawiające biegnącego piłkarza w trakcie meczu - może być uznane za utwór, jeśli zawiera elementy twórcze, które go indywidualizują.
Jak zostać twórcą?
Jeśli osoba wykonująca fotografię poddała ją choćby kadrowaniu, czy też obróbce w programach graficznych, to należy przyjąć, że stworzyła ona utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Znaczenie dla oceny charakteru fotografii może mieć również to, czy określone zdjęcie zostało wykonane w trybie preselekcji przesłony, celem wyodrębnienia elementu wiodącego tła, czy też w programie pełnej automatyki.
Wynagrodzenie za naruszenie praw autorskich
Najbardziej miarodajnym dowodem pozwalającym na oszacowanie kwoty z tytułu naruszenia praw autorskich jest opinia biegłego (np. z zakresu fotografii). Dowód z takiej opinii pozwoli na ustalenie jakiego rzędu wynagrodzenie powinna pokryć osoba, bezprawnie korzystająca z cudzego utworu. Tabele wynagrodzeń za korzystanie z cudzych fotografii, ustalane przez zainteresowane podmioty, nie są zaś dowodem rzetelnym i miarodajnym.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 29 stycznia 2015 r., sygn. akt I A Ca 731/14, niepubl.