Strona rosyjska nie zajmuje się jakąkolwiek wersją śledczą, która wykluczałaby ewentualną winę funkcjonariuszy rosyjskich. - Jest to niezwykle cenne zapewnienie - podkreślił Seremet po spotkaniu z szefem Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Bastrykinem w Moskwie. Seremet usłyszał też deklarację, że intencją strony rosyjskiej także jest dotarcie do rzetelnej, pełnej i obiektywnej prawdy.
Prokurator generalny RP powiedział dzisiaj na konferencji prasowej również, że otrzymał informacje, iż wrak polskiego Tu-154M został zabezpieczony na tyle, na ile jest to możliwe. - Do końca stycznia tego roku władze Smoleńska wspólnie z ministerstwem transportu Federacji Rosyjskiej dokonają zabezpieczania w sposób trwały przez budowę stalowej wiaty nad samolotem - powiedział. W dokumentacji śledztwa polskiego i rosyjskiego znajdują się pewne rozbieżności.
Trudno ustalić termin zakończenia rosyjskiego śledztwa – powiedział prokurator generalny.
Przypomniał też, że strona polska domaga się nadal zwrotu wraku samolotu TU -154, jako dowodu rzeczowego. Prokurator Seremet w rozmowach z prokuratorami rosyjskimi zwracał się o informacje i dokumenty związane z instrukcją organizacji lotu. Nie wszystkie jednak dane mogą być udostępnione z powodu klauzuli tajności.
Z-ca prokuratora Rosji zapewnił, że dokonuje się obecnie analiza dokumentów związana z oględzinami ciał ofiar.
Sprawa ograbienia zwłok prezesa NBP Skrzypka i min. Przewoźnika także została poruszona w rozmowach. Prokurator Seremet uzyskał zapewnienie strony rosyjskiej, że prokuratorzy polscy uzyskają na ten temat informacje.
Gen. Krzysztof Pakulski, który brał udział w konferencji stwierdził, że przesłuchano do tej pory1040 świadków. W połowie lutego śledztwo zostanie zakończone. Obecnie trwają czynności śledcze dotyczące szkolenia pilotów wojskowych.
Polscy śledczy dokonywali także oględzin rejestratora dźwięków nagrywającego rozmowy telefoniczne prowadzone na stanowisku grupy kierowania lotami.
Prokuratorzy wojskowi poprosili o dodatkowe materiały z identyfikacji ciał ofiar.
- Oczekujemy na opinie nagrania pokładowego z samolotu jak-40 oraz odtworzenie sylwetek psychologicznych pilotów obecnych na pokładzie tupolewa – powiedział gen. Pakulski.