W przyszłości toczyć się tam będą rozprawy w drobnych sprawach, np. o charakterze chuligańskim, gdy sprawca zostaje zatrzymany przez policję na gorącym uczynku. W trakcie wizyty w Poznaniu minister Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że już jesienią ruszy pilota, który będzie przygotowaniem do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.
- To tutaj, w Poznaniu zorganizowane zostaną symulowane rozprawy odmiejscowione. Po to, abyśmy mieli szansę zebrać doświadczenia i poprzez to jak najlepiej przygotować się do funkcjonowania rozpraw odmiejscowionych w trakcie Euro 2012 – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.
Minister przypomniał, że rozprawy odmiejscowione będą prowadzone w przypadku mniej skomplikowanych spraw, np. w przypadku bójek sprowokowanych przez chuliganów stadionowych. - Rozwiązanie to będzie stosowane w sytuacji kiedy sprawca zostanie złapany przez Policję na „gorącym uczynku”. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że podczas tych rozpraw zachowane zostaną wszystkie prawa procesowe – dodał Krzysztof Kwiatkowski.