Zmiany w tak zwanej dyrektywie Seveso II dostosują jej przepisy do zmian w unijnym prawodawstwie dotyczącym substancji chemicznych, a także sprecyzują i uaktualnią inne przepisy. Dotyczy to między innymi zaostrzenia norm inspekcyjnych i podniesienia poziomu i jakości informacji udostępnianych opinii publicznej w razie awarii. Nowa dyrektywa powinna wejść w życie z dniem 1 czerwca 2015 r.
Impulsem do wprowadzenia zmian było przyjęcie przepisów dostosowujących unijny system klasyfikacji do Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji ONZ. Nowy system umożliwi opisanie i oznakowanie zagrożeń w ten sam sposób na całym świecie.
Wśród proponowanych zmian są także takie, które zaostrzają przepisy dotyczące: publicznego dostępu do informacji o bezpieczeństwie, uczestnictwa w procesie podejmowania decyzji oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości, a także zmian w sposobie gromadzenia, udostępniania i wymiany informacji oraz zarządzania nimi. We wniosku przewidziano także surowsze normy przeprowadzania inspekcji instalacji, aby zapewnić skuteczną realizację i egzekucję przepisów o bezpieczeństwie.

Źródło: euractiv.pl