Na początku roku senatorowie PO przygotowali projekt zmian w ustawie o funduszu sołeckim, który ma m.in. ukrócić praktykę sporej części rad gmin celowo nie podejmujących uchwał w sprawie funduszu sołeckiego (w 2011 r. było ich 586). Według przyjętej interpretacji w takich przypadkach nie dochodziło do wyodrębnienia funduszu.
Nowa ustawa ma to zmienić. Niepodjęcie żadnej uchwały w sprawie funduszu ma być równoznaczne z jego utworzeniem. Dodatkowo senatorowie chcą, by raz podjęta uchwała w przedmiocie funduszu sołeckiego miała charakter permanentny, tj. ma obowiązywać do chwili podjęcia uchwały w brzmieniu odmiennym.
Rządowi nie podoba się jednak domniemanie wyodrębnienia funduszu, do czasu podjęcia uchwały w tej sprawie. Zdaniem rządu przepis, może być oceniany jako stwarzający sytuację przymusu utworzenia funduszu sołeckiego w przypadku niepodjęcia przez radę gminy uchwały o niewyodrębnieniu funduszu.
„Regulacja taka może zostać oceniona jako niekonstytucyjna – w związku z konstytucyjną zasadą przyznania jednostkom samorządu terytorialnego, jako odrębnym podmiotom publicznym, przymiotu samodzielności w wykonywaniu ich zadań, co wyraża się w zawartym w ustawie o samorządzie gminnym uprawnieniu rady gminy do rozstrzygania o tym czy tworzyć jednostki pomocnicze oraz jak je finansować” – pisze rząd w stanowisku do projektowanej ustawy.
Rządowi nie podoba się też proponowana zmiana ustawy o zbiórkach publicznych umożliwiająca współuczestnictwo mieszkańców sołectwa w realizacji przedsięwzięć finansowanych z funduszu sołeckiego.
W swoim stanowisku rząd podkreśla, że wszystkie środki finansowe zgromadzone przez sołectwo w związku z realizacją zadnia, także w formie zbiórki, powinny być odprowadzone na dochody budżetu gminy. „W obecnym stanie prawnym środki zgromadzone przez mieszkańców sołectwa mogą być przekazane na rzecz budżetu jedynie w formie darowizny poszczególnych mieszkańców sołectwa, co komplikuje wykonywanie zadań i budżetu” -  napisano w stanowisku.
Projekt nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim znajduje się obecnie w Sejmie.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP