- Wypadły wszystkie kwestie, które uszczuplały dochody Skarbu Państwa lub przesuwały je w czasie np. skrócenie różnicy zwrotu VAT ( było 30 dni, jest 60) – twierdzi Adam Ambrozik ekspert Pracodawców RP . W drugiej ustawie deregulacyjnej ( rządowy projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców) zrezygnowano z wielu ułatwień na etapie uzgodnień międzyresortowych. Rozwiązania dotyczące elektronicznego obiegu dokumentów – przepadły. Nie będzie możliwości przesyłania elektronicznego dokumentów do urzędów. Nadal trzeba będzie przechowywać dokumenty w wersji papierowej. - To są rzeczy drobne, ale ich zmiana poprawiłaby otoczenie, w jakim działa biznes – dodaje Ambroziak.

Ważną zmianą, która powinna być uchwalona na najbliższym posiedzeniu sejmu  jest skrócenie okresu przedawnienia względem ZUS z 10 do 5 lat. Problemy z Zakładem polegają nie na celowym uchyleniu się od składek, lecz z powodu niejasności przepisów.

Ponadto z zakresu prawa pracy – będzie można wykorzystać zaległy urlop do 31 lipca, Anie jak obecnie – do końca marca.

Reprezentatywne organizacje pracodawców ( tak jak dziś indywidualni biznesmani) będą mogły występować z wnioskiem o wydanie ogólnej wiążącej interpretacji prawa podatkowego. Nie będziemy więc mili sytuacji - po wejściu w życie tej ustawy – że jeden przedsiębiorca działając na terenie całego kraju ma dwie rozbieżne interpretacje. Chcemy odciążyć urzędy skarbowe i przedsiębiorców w tej materii. Odciążamy tez w ten sposób koszty funkcjonowania małych firm. Zlikwidowana zostaje reakcja auto donosicielstwa. Przedsiębiorca zadaje pytanie urzędowi skarbowemu, a w zamian za to  przysyłają mu kontrolę. W czasie prac komisji sejmowych pojawił się argument niekonstytucyjności tego rozwiązania. Widać wyraźnie, że wielu posłów ma wątpliwości, co do trafności nowego przepisu. Organizacja reprezentatywna jest określona w polskim prawie i jest ich cztery, zasiadające w Komisji Trójstronnej. Każda z organizacji pracodawców może domagać się przyznania statusu reprezentatywności, po spełnieniu określonych warunków ( ilość pracowników zatrudnionych i sektorów). Walka z biurokracją nie jest naszym celem, ale procesem nieustającym.

 Sejm ma się nią  zająć na posiedzeniu plenarnym 18 sierpnia.