Zebrani w Szczecinie reprezentanci 24 izb rozmawiali rónież o przyszłości zawodu adwokata, o etyce, misji i zadaniach przed nimi stojącymi oraz o modelu szkolenia przyszłych adwokatów w Polsce i innych krajach.
Jak informuje portal Adwokatura.pl, podkreślano przede wszystkim zdobywanie praktyki podczas aplikacji. Chwalono szkolenia z tzw. Case Method, jakie zorganizowała wiosną tego roku Komisja Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy NRA. Młodzi prawnicy zachęcali do zwiększania liczby takich zajęć na szkoleniach aplikanckich.
Podczas spotkania poruszano również kwestie opłat za aplikacje. Aplikanci narzekali, że niskie zarobki i obowiązek opłat za aplikację stawiają ich w trudnej sytuacji finansowej. Najczęściej muszę liczyć na pomoc rodziny. Były jednak i głosy, że opłata za aplikację to inwestycja w przyszłość. Uczestnicy forum zastanawiali się, czy nie można by wprowadzić państwowych dofinansowań do szkoleń, tak jak ma to miejsce w przypadku aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Aplikanci zwracali także uwagę na status osoby, która zdała egzamin zawodowy a nie została jeszcze wpisana na listę adwokatów. Osoba taka nie może bowiem stawać przed sądem. Przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej uspokajali uczestników Forum, że czynności zmieniające te przepisy zostały już podjęte i wkrótce problem zostanie rozwiązany.