I transza deregulacji przyjęta przez Sejm

Sejm RP przyjął w piątek przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Przyjęta w piątek ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami.

Najważniejsze wprowadzone zmiany dotyczące zawodów notariusza, adwokata i radcy prawnego to:

1. Zlikwidowana zostanie asesura notarialna. Osoba, która zda egzamin zawodowy i złoży ślubowanie zostanie zastępcą notarialnym i w zależności od swojej decyzji będzie mogła wystąpić do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o powołanie na notariusza albo zostać zatrudniona w kancelarii innego notariusza i tam wykonywać w jego zastępstwie czynności notarialne.

2. W celu pogłębienia przygotowania praktycznego wydłużona zostanie aplikacja notarialna (z 2,5 do 3,5 roku). Po 2,5 roku aplikacji organizowane będzie fakultatywne kolokwium – po jego zdaniu aplikant będzie mógł wykonywać niektóre czynności notarialne.

3. Jeżeli chodzi o dostęp do zawodów adwokata i radcy to zniesiony został test jako element egzaminu zawodowego. Egzamin powinien sprawdzać umiejętność stosowania prawa, a nie zmuszać do uczenia się na pamięć kodeksów i dziesiątek ustaw.

Opracowanie: Katarzyna Irytowska, RPE WKP

Źródło: www.ms.gov.pl, stan z dnia 22 kwietnia 2013 r.

Data publikacji: 22 kwietnia 2013 r.