Projekt zawiera wiele zmian w stosunku do obowiązującego dzisiaj. Najważniejsze, to doprecyzowanie sposobu rozliczeń w sytuacji uszkodzenia układu pomiarowego, doprecyzowanie sposobu pobierania opłaty jakościowej, a także rozwiązanie części problemów wynikających z ostatnich zmian prawa energetycznego dotyczących ustanawiania operatorów systemów dystrybucyjnych dla sieci przedsiębiorstw, które posiadają koncesję na dystrybucję energii (tzw. PEP).
Kolejne propozycje dotyczą podwojenia współczynnika służącego do obliczania bonifikat za niedotrzymanie parametrów jakościowych energii oraz za niedostarczoną energię. - Szkoda, że zabrakło pomysłu na uściślenie kryteriów udzielenia bonifikat. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia toczących się sporów o odpowiedzialność dystrybutorów w aspekcie siły wyższej (powódź!) - piszą w komentarzu do projektu eksperci PKPP Lewiatan. Ich zdaniem , w projekcie znalazły się też zmiany zaskakujące. Do takich zaliczają projekt włączenia do przychodów dystrybutorów „części przychodów z udostępniania majątku przedsiębiorstwa innym podmiotom."  - W naszej ocenie zapis taki jest nieuprawniony i zbyt szeroki. Wszak „część" może oznaczać zarówno 1 proc. jak i 99 proc.. Uwzględnianie przychodów, niepochodzących z prowadzenia działalności regulowanej, w przychodzie regulowanym branym pod uwagę przy szacowaniu kosztów uzasadnionych, stanowi wyjście poza ramy regulacji określone Prawem energetycznym. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Gospodarki poprawi ten błąd - czytamy w opinii.
Według jej autorów, w projekcie zabrakło również propozycji korekty zapisów dotyczących nielegalnego poboru energii. - Wprowadzone w grudniu ubiegłego roku zmiany są bardzo korzystne dla złodziei i zmniejszają szanse dystrybutorów na skuteczną walkę z procederem. Mniejsza skuteczność wykrywania i windykacji obciąża uczciwych klientów.
Biorąc pod uwagę ilość i obszerność uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych czekają jeszcze wszystkich zainteresowanych gorące spory, ale i nadzieja na wprowadzenie dalszych pozytywnych zmian i usunięcie błędów - piszą opinii PKPP Lewiatan..