Jak wylicza Związek Nauczycielstwa Polskiego, na wydłużeniu ścieżki awansu zawodowego budżet państwa już w 2019 r. zaoszczędzi  23 mln zł, od 2021 r. – setki milionów złotych rocznie, a od 2023 r. co roku oszczędności z powodu zmian w awansie zawodowym wyniosą około 1 mld zł.

Chodzi o zmiany, które wejdą w życie 1 września 2018 r. Po nowelizacji w Karcie Nauczyciela, ścieżka awansu zawodowego wydłuży się z 10 do 15 lat, ale będzie też możliwość jej skrócenia lub przedłużenia. Staż na nauczyciela kontraktowego wydłużony zostanie o rok - do roku i dziewięciu miesięcy.

Związkowcy podkreślają, że przez zmiany w Karcie Nauczyciela, pedagodzy stracili część uprawnień: prawo do dodatku mieszkaniowego, prawo do lokalu mieszkalnego, a część także prawo do urlopu dla poratowania zdrowia.

Od września nauczyciela stracą dodatek na zagospodarowanie - według wyliczeń związkowców ministerstwo zaoszczędzi na tym ok. 5 mln zł rocznie.

Wzory dokumentów - karta nauczyciela i prawo pracy w oświacie - z serii MERITUM [PRZEDSPRZEDAŻ] Wzory dokumentów - karta nauczyciela i prawo pracy w oświacie - z serii MERITUM>>