Aby zdobyć najwyższy stopień awansu zawodowego, nauczyciel będzie musiał popracować dłużej – od 1 września 2018 r. wchodzą w życie duże zmiany w prawie oświatowym. Dotyczą one m.in. systemu awansu zawodowego, ścieżka do najwyższego stopnia wydłuża się do 15 lat. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które szczegółowo reguluje tę materię.

 

Ekspert w komisji egzaminacyjnej

Nowe przepisy Karty Nauczyciela przewidują, że nauczyciel stażysta, aby uzyskać kolejny stopień musi zdać egzamin na nauczyciela kontraktowego. Rozporządzenie precyzuje, że organ powołujący komisję egzaminacyjną dla nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego zapewnia w niej udział eksperta posiadającego kwalifikacje z zakresu psychologii lub pedagogiki, w tym pedagogiki specjalnej.

 

Dyrektor szkoły, powołując komisję, wybierze sobie eksperta z listy sporządzonej przez MEN. Wynagrodzenie określać będzie zawarta z nimi umowa - najczęściej cywilnoprawna. Obecnie w skład komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego nie powołuje się eksperta. Według resortu udział eksperta przyczyni się do zobiektywizowania oceny nauczyciela zwłaszcza w zakresie jego tzw. umiejętności miękkich i przydatności do zawodu nauczyciela.

 

Opiekun stażu z nowymi obowiązkami

Opiekun stażu będzie musiał współpracować ze stażystą przy tworzeniu planu rozwoju, umożliwiać nauczycielowi uczestniczenie w prowadzonych przez siebie zajęciach, w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu oraz wspierać go w realizacji jego obowiązków zawodowych.

Ma też sprawdzać, jak jego stażysta radzi sobie z prowadzeniem lekcji – przynajmniej raz w miesiącu będzie musiał wziąć udział w zajęciach z podopiecznym. Rozporządzenie nakłada również na opiekuna stażu obowiązek doskonalenia.

 

Zadania opiekuna stażu:

  1. umożliwianie nauczycielowi odbywającemu staż obserwowania prowadzonych przez siebie zajęć;
  2. obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela odbywającego staż;
  3. dzielenie się z nauczycielem odbywającym staż swoją wiedzą i doświadczeniem, w szczególności omawianie z nauczycielem zajęć prowadzonych przez siebie oraz przez nauczyciela;
  4. inspirowanie i zachęcanie nauczyciela odbywającego staż do podejmowania wyzwań zawodowych;
  5. doskonalenie wiedzy i umiejętności w zakresie niezbędnym do pełnienia roli opiekuna stażu.


Krótsze terminy na załatwienie formalności

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych likwiduje ocenę dorobku zawodowego, zamiast tego liczył się będzie plan rozwoju zawodowego – będą też nowe terminy składania sprawozdania z wykonania określonych w nim celów. Na złożenie sprawozdania nauczyciel ma mieć 7 dni od zakończenia stażu.
 

Część wprowadzanych rozwiązań budzi pewne wątpliwości, zwłaszcza skrócenie terminów na dopełnienie formalności. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego trzy dni robocze to za mało czasu na poprawę planu rozwoju zawodowego. Związkowcy krytykują też pomysł powoływania eksperta do komisji egzaminującej na stopień nauczyciela kontraktowego - według związkowców nauczyciel ten może mieć problem ze zrozumieniem specyfiki pracy pedagoga ubiegającego się o awans. Brakuje też osób, które mają odpowiednie kwalifikacje.
 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. poz. 1574) obowiązuje od 1 września 2018 r. 
 

Przeczytaj więcej przydatnych materiałów w SIP LEX:
Zadania dyrektora we wrześniu - procedury i wzory>>
Zatrudnianie nauczycieli w placówkach niepublicznych od 1 września 2018 r.>>