Czy brak informacji w protokole o odpowiedziach udzielonych przez kandydata na stanowisko dyrektora placówki może skutkować unieważnieniem konkursu?
 
Odpowiedź
Uchybienia formalne nie wpływają na wynik postępowania konkursowego.
W toku postępowania konkursowego mogą zaistnieć tego rodzaju uchybienia (jak w przedstawionym przypadku), które są nieistotne i jako takie mogą podlegać ewentualnemu uzupełnieniu. Do takich uchybień – moim zdaniem - należy zaliczyć "brak zapisu w protokole informacji o udzielonych odpowiedziach przez kandydata", kiedy wcześniej zaprezentował on np. koncepcję kierowania szkołą, którą niewątpliwie komisja uznała za zadowalającą (skoro wskazała kandydata na dyrektora). Tego rodzaju brak może co najwyższej podlegać uzupełnieniu. W przedmiotowej sprawie takie uzupełnienie było zatem możliwe.
Ani przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, ani przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej - dalej r.t.k.k. nie zawierają takiego pojęcia jak "niezachowanie warunków formalnych pisma (dokumentu) strony".

NSA: wójt nie ma dowolności przy odwołaniu dyrektora szkoły>>

Takie pojęcie pojawia się w procedurach sądowych i dotyczy takich warunków, wskutek niedochowania których pismo (dokumentu) nie może otrzymać prawidłowego biegu. Za każdym razem w takich sytuacjach ustawodawca przewidział postępowanie mające na celu uzupełnienie braków formalnych, w toku którego właściwy organ jest zobowiązany precyzyjnie wskazać, na czym polega brak formalny i pouczyć o skutkach ich nieuzupełnienia. W postępowaniu prowadzonym na podstawie przepisów r.t.k.k. ustawodawca nie wprowadził pojęcia niezachowanie warunków formalnych. Organ prowadzący publiczną szkołę, odpowiedzialny za prawidłowy przebieg konkursu i sporządzenie właściwej dokumentacji, ma obowiązek może wnosić o uzupełnienie dokumentacji pokonkursowej.
Dalego też ujawnione w toku postępowania konkursowego uchybienia formalne, które są nieistotne, mogą podlegać ewentualnemu uzupełnieniu.
Powyższa odpowiedź opiera się na stanowisku sądów prezentowanym zarówno w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (zob. postanowienie NSA z dnia 24 kwietnia 2012 r., I OSK 857/12, LEX nr 1145133 oraz wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2009 r., I OSK 141/09, LEX nr 563276), jak też wojewódzkich sądów administracyjnych (zob. wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 grudnia 2008 r., II SA/Sz 558/08, LEX nr 521889, oraz wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27 listopada 2103 r., II SA/Rz 924/13, LEX nr 1401754).

NSA: zwolnienie dyrektora musi mieć konkretne podstawy>>