- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Czytaj w LEX: Zdalne nauczanie w szkołach i placówkach w dobie koronawirusa >

UOKiK radzi renegocjować czesne z niepubliczną placówką>>

 

Wniosek i szybkie rozpatrzenie

Procedura ma być prosta - jak zapewnia MC wystarczy szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) - kwoty to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę. Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty. Wnioski można składać od 1 kwietnia, ale sprzęt można kupować już teraz. - Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej, Komisja Europejska wyraziła zgodę na przesunięcie środków między projektami, by możliwe było sfinansowanie sprzętu dla uczniów.

Sprawdź w LEX: Czy nauczyciel, który bierze zasiłek opiekuńczy na dziecko podczas epidemii koronawirusa jest traktowany, jakby był na zwolnieniu? >

 


Dodatkowo resort cyfryzacji wspólnie z NASK przygotował proste tutoriale,  w których wskazuje się m.in., jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć  kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim lekcje.

Sprawdź w LEX: Czy dokumentacja w dzienniku elektronicznym prowadzona przez nauczyciela będzie wystarczająca do wypłaty wynagrodzenia przez szkołę? >