Zmiany wprowadzi ta sama nowela ustawy o systemie oświaty, która ponownie da rodzicom prawo do decydowania o posłaniu sześciolatka do pierwszej klasy.
"Według danych SIO w roku szkolnym 2015/2016 odsetek dzieci w wieku 6 lat objętych wychowaniem przedszkolnym wyniósł 21 proc.. Jednocześnie, biorąc pod uwagę prawo (a nie obowiązek) rodziców do rozpoczęcia edukacji szkolnej przez ich sześcioletnie dzieci, przyjęto, że w roku szkolnym 2016/2017 odsetek dzieci w wieku 6 lat objętych wychowaniem przedszkolnym może wynieść 90 proc." - oceniają wnioskodawcy w uzasadnieniu do nowelizacji.
Nowe przepisy zakładają, że w kwota dotacji w 2016 r. wynosić będzie 1.370 zł. W 2015 r. suma ta wynosiła 1.305 zł. 
"Obniżenie wieku obowiązku szkolnego zostało wprowadzone wbrew woli większości rodziców. Dlatego projektowane zmiany w ustawie o systemie oświaty uwzględniają zdanie rodziców, którzy protestowali przeciwko obniżeniu wieku obowiązku szkolnego, podpisując się pod obywatelskimi projektami ustaw przywracających obowiązek szkolny od 7 roku życia w 2012 i 2015 r. oraz wnioskiem o referendum edukacyjne w 2013 r." - podkreślają autorzy projektu. Nowelą zajmują się sejmowe komisje.

Kurator skontroluje plan doskonalenia nauczycieli>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł