Czarnek odniósł się w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia do przygotowywanego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, którego wersję roboczą upubliczniło MEiN. Nowe przepisy miałyby wzmocnić rolę kuratora oświaty. Według ministra mimo że to kurator będzie opiniował każdą organizację, która poprowadzi zajęcia w szkole, decydujący wpływ będzie należał do rodziców.

 

Kurator zdecyduje, dyrektor odpowie - projekt już gotowy>>

 

Kurator oświaty zadba  o "normalność"

- Jestem zwolennikiem teorii, że szkoła jest miejscem pracy nauczycieli, którzy uczą i realizują program, a organizacja pozarządowa jest czymś dodatkowym - dodał. Czarnek był także pytany o przyjętą na Węgrzech ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu w szkołach i przewidującą stworzenie ewidencji osób, które dopuściły się pedofilii. W ustawie zapisano, że szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu. Takie zajęcia poza pedagogami szkolnymi będą mogły prowadzić tylko osoby i organizacje występujące w oficjalnym, aktualizowanym rejestrze.

 

Dodał, że jest zwolennikiem rozwiązań węgierskich - czyli ustawowej regulacji, według której zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu.

- Proponujemy na ten moment wzmocnienie narzędzi, które ma kurator. Natomiast Węgrzy przyjęli taką ustawę. Jestem absolutnie zwolennikiem takich rozwiązań, które są na Węgrzech. Jeśli byłaby taka wola większości sejmowej, podpiszę się pod tym obiema rękami - stwierdził Czarnek.

 

Za rok historia XX i XXI w.

- Lewica i PO doprowadziły do takiej sytuacji w polskich szkołach, w której młodzież wychodzi ze szkoły i nie zna historii drugiej połowy XX w. i początku XXI w., dlatego jest bardzo podatna na manipulacje. To co zostało zakomunikowane w Polskim Ładzie, to nauka historii najnowszej – mówił szef MEiN. Dodał, że nowy przedmiot pojawi się najwcześniej za rok.  - To jest konieczne, abyśmy mieli świadomość swojej tożsamości i dumę z tego, że jesteśmy Polakami i mieliśmy wybitnych przodków – zaznaczył szef MEiN.

 

 

- W ramach przedsięwzięć ministra będziemy mieli możliwość dofinansowania milionami złotych wycieczek szkolnych do takich miejsc jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, muzeum kultury, sztuki, Centrum Nauki Kopernik i do wszystkich miejsc, które mogą edukować na wysokim poziomie i w sposób atrakcyjny – mówił minister. Zapowiedział, że programy te mają zostać ogłoszone w pierwszej połowie sierpnia.(ms/PAP)