Nauczyciel był zatrudniony na czas nieokreślony na 0,75 etatu. Otrzymał propozycję zatrudnienia w niższym wymiarze, tj. 0,7 etatu. Ponieważ nie był zdecydowany na przyjęcie warunków w formie porozumienia zmieniającego, w dniu 31 maja 2011 r. otrzymał wypowiedzenie zmieniające. Do końca wypowiedzenia nie zgłaszał sprzeciwu, więc uznaliśmy, że przyjmuje zaproponowane warunki. Pod koniec okresu wypowiedzenia okazało się jednak, że nauczyciel może zostać zatrudniony od 1 września 2011 r. na większy wymiar, tj. 0,9 etatu.
Jak należy postąpić?
Z dniem 31 sierpnia 2011 r. kończy się wypowiedzenie zmieniające z propozycją zmniejszenia etatu, ale od 1 września 2011 r. ma zostać zatrudniony w wyższym wymiarze niż był dotychczas zatrudniony.

Wypowiedzenie stosunku pracy jest władczą, jednostronną czynnością prawną, dokonaną przez jedną ze stron stosunku pracy – w tym przypadku pracodawcę. Wypowiedzenie raz złożone wchodzi w obieg prawny i wywołuje określone skutki: takie jak np. rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia. W związku z tym, że wraz z wypowiedzeniem zaistniały już określone skutki prawne, wycofanie przez pracodawcę wypowiedzenia, może nastąpić wyłącznie za zgodą pracownika.

Zatem bez zgody pracownika, pracodawca nie może jednostronnie wycofać się ze złożonego wcześniej wypowiedzenia. Stąd jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody na wycofanie wypowiedzenia, stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Reasumując – nauczyciel nie jest związany oświadczeniem woli pracodawcy o wycofaniu wypowiedzenia.
Jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę na wycofanie wypowiedzenia za porozumieniem stron, w tej samej formie należy aneksować umowę o pracę w zakresie zwiększenia wymiaru zatrudnienia.


Więcej w serwisie
Prawo Oświatowe/ABC>>