"Chcemy zapobiec sytuacji, gdy barierą w kontakcie między ludźmi stanie się brak znajomości języka. Chcemy, by pielgrzymi czy wolontariusze, którzy przyjadą do Polski, poczuli się miło, gdy ktoś użyje kilku zwrotów w ich języku lub gdy np. wytłumaczy im drogę" - powiedziała liderka projektu Młodzi poligloci Marta Jungiewicz.
Początkowo miały to być kursy dla osób, które w czasie mających się odbyć w lipcu Światowych Dni Młodzieży przyjmą w swych domach pielgrzymów oraz dla wolontariuszy, którzy będą im pomagać. Ostatecznie jednak zdecydowano, że mogą w nich wziąć udział wszyscy chętni.

Lekcje prowadzą międzynarodowi wolontariusze ŚDM; wśród lektorów są także osoby niezwiązane z Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży: nauczyciele języków, studenci filologii, a nawet pracownicy firm, w których na co dzień używa się języków obcych.
Prowadzą oni lekcje z angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, portugalskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, francuskiego, włoskiego, a nawet polskiego po angielsku. Ta ostatnia propozycja skierowana jest do zagranicznych wolontariuszy, którzy nie posługują się językiem polskim.

Język obcy również dla przedszkolaków>>

Twórcy wskazują, że z założenia miały być to kursy na poziomie podstawowym. Jednak okazało się, że wiele osób jest zainteresowanych kursami zaawansowanymi, dlatego takie grupy także powstały (m.in. z języka hiszpańskiego).
Lekcje prowadzone są w Krakowie i Wieliczce. Spotkania odbywają się w większości w salkach parafialnych, a także w salach AGH i Akademii Ignatianum.
Chętni spoza Krakowa i Wieliczki mogą wziąć udział w kursie online z języka angielskiego.
Dobór metody uczenia zależy od lektora i uczestników. Jedni stawiają na konwersacje, inni na gramatykę i słownictwo. Są to spotkania grupowe liczące od kilku do kilkunastu osób - powiedziała PAP koordynator grupy "Młodzi Poligloci ŚDM" Wioletta Wójcicka.(PAP)

Badanie: wczesne rozpoczęcie nauki języka obcego bardziej efektywne>>