Ustawa z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.) postanowiła, że w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego (art. 70a ust. 1). Stąd jeszcze w 2008 r. sąd orzekł, iż zważywszy, że wolą ustawodawcy, określoną w art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela, było powierzenie radzie gminy dysponowania środkami przeznaczonymi na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli i organizację doradztwa metodycznego, które musi przewidzieć w swoim budżecie, to umieszczenie w planach finansowych szkół środków pieniężnych na ten cel, którymi zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy (…) o systemie oświaty (…) dysponuje dyrektor, jest przekroczeniem delegacji ustawowej [wyrok WSA w Gliwicach z 22.04.2008 r. (IV SA/Gl 693/07), CBOSA].
Teza wyroku jest czytelna i rozwiewa podnoszone tu i ówdzie oczekiwania niektórych dyrektorów szkół co do umieszczenia w ich planach finansowych takich środków. Jednocześnie radzie gminy nie wolno podzielić tych środków na poszczególne kategorie, również w ujęciu procentowym, tak by determinować ich przyszłe przeznaczenie, a więc także wykorzystanie [por. wyrok WSA w Białymstoku z 30.10.2013 r. (II SA/Bk 704/13), CBOSA].

LEX Prawo Oświatowe - zamów darmowy dostęp na 7 dni>>

Sądy mocno podnosiły brak takich i podobnych uprawnień, także po stronie organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego: Brak jest również przepisów zarówno w ustawie Karta Nauczyciela, jak i ustawie o samorządzie gminnym upoważniających wójta, burmistrza czy też prezydenta miasta jako organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego, do podziału środków przeznaczonych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli na środki pozostające do dyspozycji organu prowadzącego i dyrektora szkoły [wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 16.10.2014 r. (II SA/Go 584/14), CBOSA].
Bezzasadne i bezprawne jest więc wydanie przez wójta (burmistrza, prezydenta) w drodze zarządzenia regulaminu przyznawania środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i przedszkoli podległych gminie, gdyż prawo powszechnie obowiązujące nie zawiera delegacji do takiej inicjatywy, zaś same jego uregulowania mogą ograniczać uprawnienia nauczyciela wynikające z przepisów Karty Nauczyciela i cytowanego rozporządzenia. Z tych przytoczeń wynika jeszcze jeden wniosek dla dyrektora – wszelkie szkolne uregulowania w sprawie opiniowania wniosków nauczycieli o środki z tego rozdziału także nie są umocowane prawnie i same nie mogą rodzić skutków prawnych.

WSA: nie można zwolnić dyrektora za brak sukcesów związanych z doskonaleniem nauczycieli>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł