Portal wPolityce opublikował artykuł autorstwa małopolskiej kurator. W tekście Nowak porównała prezesa ZNP Sławomira Broniarza do "żużlowca", który skręca "zawsze w lewo". ZNP określiła „zdecydowanie politycznym w swoim przekazie”. Zarzuciła związkowi powiązania polityczne z PO i lewicowymi ugrupowaniami "tak silne, że kwestie ochrony interesów pracowników zeszły na daleki plan". Napisała także m.in., że "romans ZNP z lewicą można prześledzić na przykładzie konsekwentnego wspierania przez ZNP inwazji ideologii neomarksistowskiej w przedszkolach i szkołach".

Kurator Nowak atakuje ZNP, związek zapowiada pozew>>

 

ZNP rozważa pozew

- Bezprecedensowy atak polityczny, którego dopuściła się na Związek Nauczycielstwa Polskiego, obraża przeszło 200 tys. naszych członków. W ciągu ostatnich 30 lat żaden małopolski kurator oświaty nie pozwolił sobie na tak silne zaangażowanie polityczne i na wymierzanie bezpodstawnych ataków w naszą organizację – czytamy w oświadczeniu. Według ZNP małopolskiej kurator – z wykształcenia historykowi – "nie przystoi" popełnienie "tak wielkich błędów merytorycznych na temat podstawowych faktów historycznych".

 

 

 

ZNP podkreślił, że nie wywodzi się z czasów II RP, tylko jako jednolita organizacja przyjął nazwę ZNP w 1930 r. w Krakowie. Początki związku sięgają zaś czasów zaborów – 1905 r., kiedy w Krakowie powstał Związek Nauczycieli Szkół Ludowych. Przedstawiciele związku wytknęli kurator zdania w artykule, które – w ich ocenie – są oszczerstwami: "entuzjastyczne poparcie ZSRS", "szerzenie ideologii komunistycznej", "ZNP jest zdecydowanie polityczne w swoim przekazie do nauczycieli i uczniów". W swoim artykule Nowak napisała także m.in., że "romans ZNP z lewicą można prześledzić na przykładzie konsekwentnego wspierania przez ZNP inwazji ideologii neomarksistowskiej w przedszkolach i szkołach".(ms/PAP)