Badania przesiewowe, które w ub.r. ruszyły w gdyńskich gimnazjach, to pierwszy etap ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych "PoZdro!". Pierwszy etap objął uczniów pierwszych klas z trzech kolejnych roczników ze wszystkich 23 gimnazjów w Gdyni. Badanie składa się z wywiadu na temat stanu zdrowia, pomiaru ciśnienia, postawy, wydolności oraz wzrostu, masy i składu ciała.
Wnioski są alarmujące. Nadwaga i otyłość występują u 22 proc. przebadanych. Podwyższone ciśnienie stwierdzono u 16 proc., słaba wydolność fizyczna to problem 65 proc. nastolatków. Nieprawidłową postawę ciała ma aż 69 proc., a problemy ze wzrokiem 10 proc.

Szkoły współodpowiedzialne za otyłość dzieci>>

O poważniejszych nieprawidłowościach informowani są rodzice ucznia, cała rodzina może skorzystać z porad ekspertów.
- Staramy się dotrzeć z informacją o badaniach do każdego rodzica - przyznaje Anna Filipiak. - Wiosną zeszłego roku przebadaliśmy 55 proc. uczniów klas pierwszych. Jesienią już 65 proc. rodziców wyraziło zgodę na udział w programie, liczymy na kolejne zgody, badania planujemy zakończyć wiosną br. Przebadany powinien być każdy uczeń. Więcej>>

Źródło: "Gazeta Wyborcza", stan z dnia 13 stycznia 2014 r.

We wrześniu słodycze znikną ze szkół>>