Nauczyciel jest zatrudniony w podstawowym miejscu zatrudnienia od 1 IX 2009 r. na czas nieokreślony w wymiarze 9/18 etatu. W naszej szkole był zatrudniony od 1 IX 2009 r. do 31 VIII 2010 r. w wymiarze 15/30, natomiast od 1 IX 2010 r. do 31 VIII 2011 r. jest zatrudniony w wymiarze 10/18 etatu. Przedstawił w obydwu szkołach świadectwa pracy potwierdzające pracę przez okres 19 lat i 1 miesiąca. W naszej szkole i podstawowym miejscu zatrudnienia dnia 1 VIII 2010 r. została wypłacona nauczycielowi nagroda za 20 lat pracy (z 15/30 etatu), gdyż łączny wymiar obydwu umów nie przekraczał pełnego etatu. Natomiast od 1 IX 2010 r. łączny wymiar obydwu umów przekracza pełny etat.
W jakiej wysokości należy teraz wypłacić dodatek za wysługę lat od 1 IX 2010 r. w naszej szkole?
Czy to ma być 20%, czy nagroda została wypłacona nauczycielowi prawidłowo?
Czy należy wypłacić dodatek wiejski w obydwu szkołach od wynagrodzenia zasadniczego?

Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:
1) za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
2) za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
3) za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
4) za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
5) za 40 lat pracy - 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Nagrody jubileuszowe przysługują wszystkim nauczycielom objętym pełnym zakresem przepisów KN, bez względu na wymiar ich zatrudnienia. Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418), do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, które z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Okresami tymi są w szczególności:
- urlop wychowawczy,
- służba wojskowa, pod warunkiem wskazanym w art. 120 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej,
- praca w rolnictwie,
- okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych
Nagrodę jubileuszową wypłacono więc prawidłowo.

Zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. Wobec powyższego nauczycielowi należy wypłacić dodatek za wysługę lat odrębnie dla każdego stosunku pracy w wysokości 20%.
Zgodnie z art. 54 ust. 3 i 5 KN nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, którego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego nauczyciela. Ponadto nauczycielowi zatrudnionemu w tychże warunkach przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. O posiadaniu uprawnienia do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego i dodatku wiejskiego decyduje miejsce zatrudnienia, które powinno być określone w akcie mianowania lub umowie o pracę. Dodatki te przysługują nauczycielom pracującym w szkole, filii szkoły, internacie położonych na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, jeśli takie miejsce zatrudnienia wynika z aktu mianowania lub umowy o pracę. Uprawnienie do owych dodatków nie przysługuje nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach i placówkach położonych na terenie miast liczących powyżej 5000 mieszkańców, nawet jeżeli nauczyciele prowadzą część zajęć poza miejscem zatrudnienia, to jest na terenie wsi lub w małych miasteczkach. Jeśli więc nauczyciel spełnia warunki konieczne do otrzymania tego dodatku, to należy mu go wypłacić.

Marta Handzlik