W 2014 r. z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało ponad 631 tys. osób, w tym 471,9 tys. kobiet i 159,3 tys. mężczyzn. Z urlopów rodzicielskich – prawie 316 tys. osób. Do października 2015 r. z urlopów skorzystało ponad 605 tys. osób, w tym 316 tys. z urlopu rodzicielskiego.
Urlopy rodzicielskie cieszą się coraz większą popularnością. 17 czerwca 2013 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca nowe, roczne urlopy rodzicielskie.
Rodzice mogą skorzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego macierzyńskiego oraz 26 rodzicielskiego, co daje rodzicom aż 52 tygodnie. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić rodzica w jego trakcie. Ustawa o urlopach wprowadziła również możliwość powrotu do pracy na część etatu. Rodzic, który zdecyduje się na półroczny urlop, dostaje zasiłek w wysokości 100 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli z czasem zdecyduje się go przedłużyć o kolejne pół roku, wtedy zasiłek wyniesie 60 proc. pensji. Z kolei rodzic, który od razu skorzysta z rocznego urlopu, dostanie przez cały rok urlopu 80 proc. wynagrodzenia.
Ojcowie, oprócz urlopu rodzicielskiego, mogą skorzystać także ze specjalnego dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Przysługuje on nie tylko ojcom biologicznym, ale również adopcyjnym. Muszą go wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.
Po urlopie rodzicielskim jeszcze wakacje dla nauczyciela>>
Urlop rodzicielski wciąż popularny
133,8 tys. rodziców skorzystało w październiku br. z urlopu rodzicielskiego. To o ponad 7 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 22,7 tys. ojców to o 1,8 tys. więcej niż w październiku 2014 r.