Do rywalizacji o tytuł najlepszych ratowników w 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować" stanęły dzieci z klas I-III z ośmiu szkół podstawowych z całej Polski.
Finał konkursu przyjął formę gry miejskiej. W ścisłym centrum Warszawy, w najbardziej znanych obiektach miasta (m.in. PKiN, Muzeum Narodowe, Muzeum Chopina), rywalizowały kilkuosobowe drużyny. Każda złożona z czworga dzieci i opiekuna otrzymała mapę z punktami, w których przygotowane zostały zadania związane z pierwszą pomocą. Drużyny musiały wykazać się m.in. znajomością pozycji bocznej czy umiejętnością przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Punktowana była również znajomość wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Zadania oceniali instruktorzy Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Najlepsze okazały się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Kołodziejewie (woj. kujawsko-pomorskie). Drugie miejsce zajęli mali ratownicy z SP nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim, trzecie – dzieci z SP nr 15 w Radomiu.

Opracowanie: Paweł Zuń, RPE WK

Fundacja uczy, jak udzielić pierwszej pomocy>>