"Konkurs jest przedłużeniem obowiązującej kilkanaście lat temu w technikum pracy dyplomowej. Uczniowie oprócz nauki chcą też majsterkować i to młodzież 18 lat temu zaproponowała organizowanie takiego konkursu. Ich pomysły do prac biorą się z obserwacji" - powiedział PAP dyrektor ZST w Ostrowie Wlkp. Eugeniusz Namysł.

W tegorocznej edycji uczestniczyły 42 prace. "Przygotowania rozpoczęły się już we wrześniu pod opieką nauczycieli, podczas specjalnych warsztatów. Niektóre prace są bardzo skomplikowane, wręcz na poziomie inżynierskim" - powiedział dyrektor.

Nagrodę główną ufundowaną przez starostę ostrowskiego oraz tytuł Super elektronika zdobył uczeń Przemysław Owczarek, który zaprojektował i zbudował frezarkę CNC. "Ta praca zostanie też zgłoszona na Olimpiadę Innowacji Technicznej jako pomoc dydaktyczna" - powiedział Namysł. Koszt powstania maszyny to 10 tys. zł, a pieniądze wyłożył prywatny sponsor.

Pierwsze miejsce i tytuł Elektronika 2017 zdobył Aleksander Lisiecki. Zbudował robota, który układa dowolnie pomieszaną kostkę Rubika. Drugie miejsce wywalczyli Filip Tomczyk i Tomasz Płóciennik za zbudowanie autonomicznego linowego wózka kamerowego, przeznaczonego do monitorowania dużych powierzchni. Trzecie miejsce zdobyli Hubert Danielczak i Marta Matuszczak za pracę pt. "Biotyczna dłoń". "Działanie polega na tym, że dłoń robota naśladuje ruchy ludzkiej ręki" - wyjaśnił dyrektor.

Wśród nagrodzonych prac znalazły się także: pompa ciepła jako pomoc dydaktyczna, drukarka brajlowska, silnik mikrofalowy, elektroniczna deska ratunkowa, układ do podlewania trawnika, piec elektryczny do hurtowania stali wysokowęglowej, terenowa naziemna stacja satelitarna, system monitoringu jakości powietrza, układ bezpiecznego rozruchu silnika, urządzenie do pomiaru zanieczyszczenia wody czy plecak dla niewidomych. Zwycięzcy dostali nagrody pieniężne, laptopy i tablety.

Dyrektor podkreślił, że konkurs wspierają nie tylko samorząd, ale też prywatne firmy. "Po każdej edycji konkursu sponsorzy decydują się także na pokrycie studiów wybranych uczniów i proponują im pracę w swoich firmach oraz płatne staże. W tym roku jeden ze sponsorów zaproponował pokrycie kosztów wykształcenia temu uczniowi, który w jego firmie pracowałby na maszynie sterowanej numerycznie" - powiedział dyrektor.

ZST w Ostrowie kształci młodzież w zawodach: elektronik, mechatronik, informatyk oraz energetyka odnawialna.(PAP)

bak/ akw/