Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do dyrektora liceum o wyjaśnienia w sprawie kontrowersyjnych pomysłów na zmianę w statucie. Docenił przy tym fakt, że po debacie dyrekcja liceum zdecydowała się na współpracę z uczniami przy opracowywaniu dress codu obowiązującego w liceum.

Zasady używania komórek w szkolnym statucie>>

 

Kontrowersyjne pomysły na zmianę regulaminu

Rzecznik Praw Obywatelskich dowiedział się o protestach uczniowskich spowodowanych wprowadzeniem do Statutu I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie nowych przepisów, szczegółowo regulujących zasady stroju, a także ogólnego wyglądu. Przewidują one m.in., że uczennice nie mogą nosić bluzek i sukienek na ramiączkach lub bez, z odkrytymi plecami, z dużymi dekoltami, przeźroczystych i odsłaniających brzuch. Spódnice nie mogą być  krótsze niż do połowy uda. Ponadto nie można mieć zbyt mocnego makijażu, sztucznych paznokci ani farbować włosów na kolory inne niż naturalne. Noszenie bielizny, w tym biustonoszy, jest obowiązkowe.

 

 

Uczniowie mogą nosić zaś tylko klasyczne i długie spodnie (latem dopuszczane są spodnie trzy czwarte). Licealiści z długimi włosami powinni je związywać i spinać. Niektórzy uczniowie i ich rodzice nie zgadzają się na wprowadzenie zasad, które w ich ocenie nadmiernie ograniczają wolność uczniów i nie znajdują racjonalnego uzasadnienia. Rzecznik z zadowoleniem odnotował, że w szkole podjęto debatę na ten temat - prowadzone są prace nad wspólnym ustaleniem obowiązujących reguł. Zwrócił się do dyrekcji liceum o podzielenie się doświadczeniami dotyczącymi wspólnego rozwiązywania konfliktu.