- O ile w kraju, jeśli dobrze pamiętam, mamy 55 proc. uczniów, którzy decydują się na kształcenie w szkołach zawodowych, o tyle tu woj. lubuskim ten procent jest wyższy – 34 proc. w liceach ogólnokształcących, a ponad 60 proc. właśnie w szkołach zawodowych – i to cieszy, bo to pokazuje, że podnosimy szkolnictwo zawodowe z pewnej zapaści, do której doprowadziliśmy je jeszcze 20-25 lat temu. Szkolnictwo zawodowe jest rzeczywiście priorytetem, jest wiele pomysłów na rozwój tego szkolnictwa – powiedział minister Czarnek.

Czarnek: Szkoły bezpieczne, ale trzeba je było zamknąć>>

 

Medycy na uczelniach zawodowych

Minister mówił, że na rozwój szkolnictwa zawodowego wpływ ma kilka czynników. Sprzyja temu m.in. rekordowo niskie bezrobocie i sytuacja na rynku pracy, który stał się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Dodał, że od 2015 r. ta forma kształcenia jest mocno promowana, powstają szkoły branżowe, gdyż jest duże zapotrzebowanie na fachowców różnych branż. Powiedział też, że akademie nie są tworzone po to, żeby miały tylko nazwę, ale żeby traktować je po akademicku.

- To jest ten kierunek rozwoju akademii gorzowskiej również, właśnie te kierunku medyczne, być może w niedalekiej przyszłości również kierunek lekarski, to też jest potrzebne w Gorzowie Wielkopolskim. Zachęcam panią rektor i pana kanclerza i wysoki senat do myślenia o tym. Potrzebujemy ogromnie wiele nowych kadr medycznych i dziękuję, że akademia gorzowska w kształceniu kadr medycznych już uczestniczy – mówił minister.

 

Zwiększone subwencje

Dodał, że stąd jego deklaracja o przekazaniu akademii w Gorzowie pieniędzy na nowoczesne centrum symulacji medycznej i inne inwestycje potrzebne do rozwoju tej uczelni.

- Generalnie będziemy iść w kierunku takim, żeby wszystkie szkoły w miastach wojewódzkich i w byłych miastach wojewódzkich, te które do dziś nazywają się jeszcze państwowymi szkołami zawodowymi bądź już wedle nowej ustawy akademiami nauk stosowanych, żeby one też miały zwiększone subwencje – powiedział minister.  Z Gorzowa minister Czarnek udał się do pobliskich Różanek, aby odwiedzić tamtejszą szkołę podstawową. Ostatnim punktem jego wizyty są Strzelce Krajeńskie, gdzie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zaplanowano spotkanie ministra z dyrektorami innych ośrodków szkolno-wychowawczych w regionie. (ms/PAP)