- W dniu 31 grudnia 2020 r. do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpłynęła odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia z informacją, że pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, zostaną objęci szczepieniami w pierwszym etapie programu - poinformował resort.

 

 

Szczepienia nauczycieli ważnym krokiem w powrocie do normalności

O objęcie nauczycieli programem szczepień przeciw Covid-19 zaraz po zaszczepieniu personelu medycznego i najbardziej narażonych osób zaapelował UNICEF. To ważny krok do przywrócenia normalnego działania edukacji - zaznaczyła organizacja w wydanym oświadczeniu.

Szczepienia nauczycieli mają rozpocząć się w drugiej połowie stycznia. Będą szczepieni w tym samym czasie, co przedstawiciele służb mundurowych.
- Jesteśmy bardzo ostrożni z podawaniem konkretnych terminów, bo jest część zmiennych, na które my, jako rząd, nie mamy wpływu - zastrzegł. Dodał, że przygotowywany jest system, który od 15 stycznia ma działać "w trybie pełnego funkcjonowania" - chodzi m.in. o infolinie, dzięki której będzie można się zapisywać na szczepienia, w całym kraju mają działać punkty szczepień.

 

 

Przyznał równocześnie, że nie jest w stanie precyzyjnie określić, kiedy będą mogły się zaszczepić grupy nieuprzywilejowane. - Jesteśmy zdani na dostawców i producentów szczepionki, nie wiemy też, jak dużo osób w grupach zero i pierwszej zgłosi się do szczepienia - powiedział szef KRPM Michał Dworczyk. - Mamy gwarancję, że ta szczepionka będzie w sposób równomierny po wszystkich krajach unijnych dystrybuowana, ale jeśli chodzi o moce produkcyjne, to nie jest zależne od polskiego rządu, tylko od firmy Pfizer, czy pozostałych firm, które produkują szczepionki - dodał.