My widzimy potrzebę wzrostu finansowania zadań oświatowych i rozmawiam z panem ministrem i panem premierem na temat jeszcze wzrostu subwencji – stwierdził. Ale zastrzegł, że ostatecznie jednak, jaka będzie wysokość subwencji, w tej chwili nie odpowie.

Czytaj: MEN obiecuje podwyżki dla nauczycieli od września 2020 roku>>
 

Środowa wypowiedź ministra to nawiązanie do deklaracji złożonej koniec listopada szef MEN na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Minister wtedy zapowiedział, że będzie rozmawiał z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim o wysokości subwencji oświatowej na 2020 r. Wcześniej strona samorządowa zwracała uwagę, że choć subwencja systematycznie rośnie, to wydatki samorządów na edukacje też rosną, ale nie proporcjonalnie względem siebie.

Po spotkaniu szefów resortów edukacji i finansów, do którego wtedy doszło, rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska poinformowała, że ministrowie w ramach prac nad projektem budżetu państwa na 2020 r. przeanalizują możliwość zwiększenia wysokości subwencji oświatowej "w kontekście realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego zadań oświatowych planowanych na 2020 r."