Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, do pierwszej edycji pilotażu zgłosiło się 13 dolnośląskich samorządów.
„Podstawowym kryterium wyboru był fakt, czy w pobliżu na danym terenie jest już kryta pływalnia, która jest dostępna nie tylko dla uczniów, ale też i dla mieszkańców” - dodał marszałek.
Zarząd województwa zdecydował, że program będzie realizowany przez gminy: Strzegom, Chocianów, Głuszyca i Góra. Piąty basen wybuduje w Lwówku Śląskim samorząd powiatowy.

Lekcja na basenie bez nadzoru nauczyciela?>>

Jak podkreślił wicemarszałek Jerzy Michalak, dodatkowym kryterium w wyborze była liczba uczniów oraz wskaźnik dochodu gmin.
Rozpoczęcie budowy zaplanowano na wiosnę 2016 r., a baseny mają być gotowe do 1 września 20917 r. Koszt jednego obiektu to ok. 5 mln zł. Będą one funkcjonalne - z czterema torami o długości 16 metrów. Basen przeznaczony jest do nauki pływania oraz lekcji wf, ale popołudniami ma być ogólnodostępny dla mieszkańców.
Budowa będzie częściowo finansowana przez ministra sportu. Podpisana z ministrem umowa przewiduje, że z tzw. puli Totalizatora Sportowego na obiekt będzie przeznaczone od jednego miliona do 1,6 mln zł. Projekt "Dolnośląski delfinek" jest pilotażowy i w przyszłości ma być realizowany w całym kraju.(PAP)

Częstochowa: spór o szkolny basen>>