"Religia (określonego wyznania) i etyka są przedmiotami dodatkowymi, w których uczeń uczestniczy na zasadzie dobrowolnego wyboru. Podstawą udziału ucznia w zajęciach religii, etyki lub w zajęciach z obu przedmiotów jest życzenie wyrażone w formie pisemnego oświadczenia złożonego przez rodziców (opiekunów prawnych) lub pełnoletniego ucznia. Szkoła nie może domagać się od rodziców lub pełnoletniego ucznia oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii lub etyki, natomiast musi być poinformowana – również w formie pisemnego oświadczenia – o ewentualnym wycofaniu wcześniej złożonego oświadczenia deklarującego udział w zajęciach " - podkreśla resort na swojej stronie internetowej.
Przypomina także, że oświadczenia dotyczące tej kwestii podlegają przepisom o ochronie danych osobowych.
W komunikacie MEN wskazuje, że dyrektor szkoły musi wybrać najbardziej korzystne dla uczniów rozwiązanie, decydując o umiejscowieniu religii lub etyki w planie nauczania, tak aby nie było problemu z zapewnieniem opieki osobom, które na te przedmioty nie uczęszczają.
Sąd: ciąża nie chroni katechetki przed zwolnieniem, jeżeli żąda tego biskup>>
"W szkołach podstawowych, gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia etyki może prowadzić nauczyciel, który ukończył studia wyższe w zakresie filozofii lub etyki lub ukończył inne studia wyższe i studia podyplomowe w tym zakresie i posiada przygotowanie pedagogiczne. Możliwe jest również powierzenie prowadzenia zajęć etyki nauczycielowi, który ukończył studia wyższe w innym zakresie niż filozofia/etyka, jeśli ich program obejmował treści nauczanego w szkole przedmiotu etyka w zakresie wynikającym z podstawy programowej przedmiotu, określone dla danego etapu edukacyjnego." - tłumaczy MEN. Decyzję o powierzeniu danych zajęć podejmuje dyrektor.
"Biorąc pod uwagę zakres treści przedmiotu etyka określony w podstawie programowej dla I, II i III etapu edukacyjnego można przyjąć, że w klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia etyki może również prowadzić nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, natomiast w klasach IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum również nauczyciel, który w trakcie studiów wyższych zrealizował zajęcia z zakresu filozofii lub etyki." - czytamy w komunikacie>>
Po kosmetologii też będzie można zostać polonistą>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
|