Chodzi o nowelę ws. kwalifikacji nauczycieli, która wprowadza wymóg zatrudniania osób, które ukończyły studia II stopnia, w szkołach zawodowych, podstawowych i gimnazjach. Rozporządzenie, którego projekt dostępny jest na stronie RCL, ma obowiązywać od przyszłego roku szkolnego. Uwzględni jednak zasadę ochrony praw nabytych - co do zasady nie obejmie osób, które już uzyskały uprawnienia do pracy na stanowisku nauczyciela. Wyjątkiem będą nauczyciele, którzy ukończyli studia licencjackie obejmujące wyłącznie przygotowanie do pracy w szkołach podstawowych i przedszkolach - od 2020 r. pedagodzy ci będą musieli legitymować się dyplomem magistra.
Przedstawiciele wyższych uczelni zauważają jednak, że bez doprecyzowania zmian, nowela nie wywoła oczekiwanych skutków, ponieważ nie uwzględnia specyfiki systemu bolońskiego. Teoretycznie możliwe jest, że szkoła zatrudni nauczyciela, który skończy studia licencjackie na kierunku w ogóle niezwiązanym z przyszłym zawodem i uzupełni to na dwuletnich studiach.
Rada ostro skrytykowała również dopuszczenie możliwości uzupełnienia kwalifikacji na kursach, które w odróżnieniu od studiów licencjackich nie podlegają systemowi akredytacji.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
|